Je To Inak (je_to_inak) wrote,
Je To Inak
je_to_inak

Film pre Canal+ : Ukrajina. Masky revolúcie - nepohodlná pravda pre Kyjev v európskom éteri

Dnes bude mať na francúzskom televíznom kanáli premiéru film o udalostiach na Majdane a v Odese. Ukrajinské veľvyslanectvo vo Francúzsku požiadalo televíznu stanicu, aby film neodvysielala.


Netrpezlivo očakávame francúzsky film. Ak pravdu nazývajú „proruský uhol pohľadu“, tak to znamená znak kvality nášho postoja. A postoja Paula Moreiru.

Je neuveriteľne zábavné pozorovať, ako „taktika osočovania“, osvojená „novými Ukrajincami“ až do reflexov, s jej vulgárnym tónom a lexikou, ako aj netriezvou logikou, začína nemiestne a hlúpo vyzerať v sporoch so „staršími bratmi“ – Európanmi. Všetkým tým „zázračným výrokom“ typu „separatisti obstreľujú sami seba“ a „sami seba upálili“ v európskom mediálnom priestore slušne načúvajú až do momentu, kým niekomu z tamojších profesionálov nepríde na um osobne sa zorientovať v situácii, z ktorej na míle páchne klamstvom a podvodmi. A vtedy Ukrajinci, tak hrdí na svoju „európskosť“ začínajú obviňovať skutočných, plnohodnotných Európanov z takých absurdných hriechov, že zrazu je jasné – u jedných a druhých sa vzťah aj k slobode slova, aj k zdravému rozumu, aj k humanizmu zjavne kardinálne líši.


Meno Paula Moreiru znamená veľa v európskej dokumentaristike. Je to akýsi francúzsky Michael Moore, ktorý rád strháva rúška, ale s dôrazom nie na sprisahania, ale na starostlivé dokumentárne vyšetrovanie. Moreira nakrúcal (a získaval za to ceny) filmy o Somálsku, Iraku, Afganistane, Julianovi Assangeovi, tabakových koncernoch. Je to nebojácny a nie politicky korektný muž, ktorý bez rozpakov ukazuje v svojich filmoch „nepohodlnú pravdu“, ktorá sa často nepáči USA (je to pochopiteľné – podpaľačom sa nepáčia zábery spáleniska). Francúzi sa ešte od čias de Gaulla nie veľmi snažili vyhovieť „svetovému hegemónovi“.

Dnes, 1. februára, francúzsky kanál Canal + plánuje odvysielať (a takmer určite sa svojho úmyslu nevzdá) posledné dielo Paula - film "Ukrajina. Masky revolúcie. " V ňom sa hovorí, na základe videí z miesta udalostí a interview so svedkami, o tom, čo sa v zime 2014 dialo na Majdane, a o tej tragédii, ktorá sa neskôr stala v Odese. "Chcel som pochopiť odeskú masakru – v Európe sa úplne zamlčiavala, nikto o tom nevedel, vrátane mňa. Keď som tam prišiell, bol som otrasený - 45 ľudí bolo zavraždených uprostred Európy, a nikto o tom nevedel! "-  takto objasnil svoj záujem o vec Moreira.

A ako zareagovala ukrajinská strana na európsku snahu objasniť doteraz nevyšetrenú tragédiu cestou nezávislého novinárskeho vyšetrovania? Poskytla spoluprácu? Kúpila práva na premietanie filmu v Ukrajine? Poďakovala režisérovi za to, že pripomenul Európanom Ukrajinu?

Samozrejme, že nie!

Reakcia ukrajinského veľvyslanectva: „Verzia Paula Moreiru o udalostiach v Ukrajine, vrátane nezákonnej anexie Krymu, je hudbou pre uši prívržencov teórií spiknutí a proruských propagandistov. Toto robí z filmu pamflet v najhorších tradíciach dezinformácie.

A ešte:  „Pokusy objasnenia týchto udalostí ako operácie financovanej Spojenými štátmi sú nielen lživé, ale aj veľmi neúctivé k našim občanom, zavraždeným v centre Kyjeva v zápase o demokratické smerovanie svojej krajiny."

Takými múdrosťami sa však ukrajinskí „pravdoľubi“ neohraničili. Vyzvali riaditeľa televízie Canal+, aby tento film nebol odvysielaný. Sloboda slova a boj názorov? Nie, nepočuli sme o tom. Pošpiniť a zakázať – také je ukrajinské vnímanie európskych pluralistických hodnôt.

Čo tak rozzúrilo "nových Ukrajincov"? Zatiaľ, pred premiérou, môžeme film posudzovať len podľa obsahu trailera a pár krátkych citátov tých kritikov, ktorí film videli. V princípe však dokumentárny film vyvolal viacero kategoricky nepríjemných otázok, obvyklé odpovede na ne sa však Moreirovi nezdali ani trochu presvedčivými.

Napríklad, kto konal ako hlavná sila "revolúcie dôstojnosti"? Romantická verzia hovorí, že ľud, ktorý sa spojil v extáze zmien. Moreira odhaľuje "verejné tajomstvo" - nie, nie ľud, ale "Pravý sektor", "Sloboda", a tí, ktorí sa neskôr stali nacistickým zoskupením "Azov". To, čo sa pre nás dávno stalo samozrejmosťou, si Európania ešte musia uvedomiť a prijať. Zásluhou Paula Moreiru je, že pre európske publikum robí takúto „osvetu“.

Kvikot o "pokusoch vysvetliť tieto udalosti ako operáciu, financovanú zo strany Spojených štátov" je najviac pochopiteľný. Ak časť viny chuligánik-Ukrajina teoreticky môže vziať na seba, pošpiniť v tom svojho "veliteľa" je pre nich ako smrť. Ale Francúzi, rovnako ako ostatní Európania, sa po škandáloch s americkým odpočúvaním vedúcich predstaviteľov EÚ stali oveľa kritickejší voči takýmto "gestám dobrej vôle" ako sú "keksíky Nulandovej" (tieto snímky sú vo filme). A  celkom rozumne sa domnievajú, že ak sa spravodajské služby USA natlačili do posvätnej EÚ, prečo sa by nemali aktivizovať aj na oveľa divokejšej Ukrajine?

Netrpezlivo čakáme na francúzsky film. Ak pravdu nazývajú „proruský uhol pohľadu“, tak to znamená znak kvality nášho postoja. A postoja Paula Moreiru.

A tu je samotný film:iný film skoršieho vydania s ruským prekladom:

http://jpgazeta.ru/ukraina-maski-revolyutsii-neudobnaya-dlya-kieva-pravda-v-evropeyskom-efire/

Tags: Európske hodnoty, majdan, odesa, ukrajina
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic
  • 0 comments