Je To Inak (je_to_inak) wrote,
Je To Inak
je_to_inak

Odesa 2. mája bude smútiť aj oslavovať

Rok po najbrutálnejšej masovej poprave v Európe od vojnových rokov sa Odesa chystá pripomenúť si pamiatku 48 (oficiálne priznaných) mŕtvych, z ktorých väčšina zhorela zaživa v Dome odborov, kde sa ukryla pred nacionalistickými fanatikmi.Veľa materiálu k tragédii tu: http://ivakin-alexey.livejournal.com/718414.html

Kým Odesania chystajú panychídu a sviečkový sprievod na počesť zavraždených, Pravý sektor chystá oslavovať "výročie víťazstva nad okupantami".

1. mája tlačová služba "Pravého sektora" avizovala míting v Odese: "2. mája o 14.00 na Chrámovom námestí sa uskutoční míting proukrajinských síl mesta, posvätený výročiu toho dňa, keď patrioti ubránili mier v ukrajinskej Odese" - píše sa v oznámení.
Podľa mienky "Pravého sektora" pred rokom "boli prekazené plány okupantov a ich spolupracovníkov, v ten deň sme sa všetci bili a zvíťazili". V rámci mítingu je naplánované uskutočniť panychídu za zavraždených proukrajinských aktivistov, poctiť ich pamiatku minútou ticha a položiť kvety.
"Pravý sektor" oznámil, že bezpečnosť účastníkov mítingu bude zabezpečená silovými zložkami organizácií, ktoré patria do Operatívneho štábu. To znamená, že aktivistov budú ochraňovať predstavitelia "Pravého sektora", Automajdanu, Rady všeobecnej bezpečnosti a Samoobrany Odesy.

Ako čestný hosť "Pravého sektora" by sa veľmi dobre vynímal český politik Václav Bartuška. Z jeho výroku: "Pokud se jim postavíte rychle čelem, jako to udělali třeba v Oděse, kde je prostě upálili, .... tak máte klid." naskakuje husia koža. Ešte viac však mrazí z toho, že za svoje slová nenesie žiadnu, ani politickú, ani trestnoprávnu zodpovednosť.


"Na druhou stranu jsme velmi podrobně sledovali model, který byl použit na východě Ukrajiny, v Doněcku, Luhansku a v dalších městech. Šlo to jakoby přes kopírák a popírá to teorii o lidovém povstání. Skupina civilistů obsadí budovy administrativy, muži, ženy, děti. Do dvou dnů se tam začínají nosit zbraně, ženy a děti odcházejí, zůstávají ozbrojenci. Pokud se jim postavíte rychle čelem, jako to udělali třeba v Oděse, kde je prostě upálili, nebo v Dněpropetrovsku, kde je prostě zabili a pohřbili u silnice, tak máte klid. Když to neuděláte, tak máte válku. To je celé."

http://neovlivni.cz/diplomat-bartuska-nemejte-iluze-putin-se-na-ukrajine-nezastavi/
Na fotografiách je vidno, kto sa dostal do Domu odborov: obyčajní ľudia, mladší, starší, ženy...

Niektorí z tých, ktorí sa už von nedostali.

V Odese to bude dnes vrieť. Takto sa včera na dnešný deň chystali predstavitelia zákona:

http://pravyysektor.info/news/anons-richnytsi-2-travnya-v-odesi/

http://odessa-life.od.ua/news/27439-Na-Kulikovo-pole-vyshla-bronehnika-FOTO

Tags: bezprávie na Ukrajine, odesa, skutočné obete
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic
  • 0 comments